Këtu janë disa zakone të mëngjesit që duhet t’i përfshini në jetën tuaj për të nisur ditën siç duhet.

1. Pini ujë

Pas një nate të mirë gjumi, trupi ynë ka nevojë për ujë. Trupi dhe lëkura juaj do t’ju falënderojnë që e mbani veten të hidratuar mirë.

2. Buzëqeshni

Çdo ditë e re është një mrekulli. Fakti që jemi në gjendje të shijojmë jetën, të përjetojmë emocione dhe të ndjejmë dashuri për një ditë tjetër, sigurisht që është një arsye për të buzëqeshur. Kjo gjë e thjeshtë e shtuar në listën tuaj të mëngjesit do t’ju ndriçojë ditën.

3. Pini kafe ose çaj

Për shumë prej nesh mëngjesi nuk është i plotë pa pak kafeinë në sistemin tonë. Studimet kanë treguar se sasitë e moderuara të kafeinës mund të sjellin përfitime për shëndetin tonë.

Bërja e kafesë ose çajit në shtëpi është shumë më e lirë sesa blerja në kafene. Megjithatë, nëse kjo e fundit ju pëlqen dhe mendoni se ju përmirëson jetën, është një luks i vogël që mund t’ia lejoni vetes!

4. Hani një mëngjes me vlera ushqyese

Të hani një mëngjes të shëndetshëm është një element i rëndësishëm i një mëngjesi të mirë. Shtoni një vezë, një gotë qumësht dhe një frut dhe keni një mëngjes të mrekullueshëm që do të sigurojë mjaftueshëm energji dhe lëndë ushqyese deri në vaktin e drekës.

5. Bisedoni me familjen tuaj

Shumë më mirë nëse mund ta shijoni mëngjesin me pjesëtarët e familjes. Bisedat gjatë mëngjesit mund të jetë një përvojë e shkëlqyer lidhëse. Edhe nëse nuk arrini të ndani një vakt së bashku, kaloni disa minuta duke biseduar me të dashurit tuaj.

6. Tregojuni familjarëve tuaj se i doni ata

Dashuria është gjuha universale që na lidh së bashku, kështu që le të gjejmë kohë për t’i thënë familjes se sa i duam ata. Rekomandohen gjithashtu përqafime dhe puthje!

7. Pastroni hapësirën tuaj fizike

Nëse jeni shumë të lodhur për ta bërë një natë më parë, atëherë mëngjesi është koha për të pastruar hapësirën tuaj fizike. Ju ndihmon të përgatiteni për ditën e re.

8. Dëgjoni një podcast

Mëngjesi është një kohë e shkëlqyer për të zgjeruar horizontin tuaj. Ndërsa jeni duke rregulluar hapësirën tuaj fizike, pse të mos dëgjoni një podcast, si një TED Talk, ndërkohë?

9. Lexoni disa faqe

Nëse ju ndodh që zgjoheni herët ose keni pak kohë shtesë në mëngjes, atëherë leximi i disa faqeve të një libri mund të jetë një rutinë e shkëlqyer që e bën mëngjesin tuaj edhe më produktiv. Nëse duhet të udhëtoni për në punë me transport publik, mund të merrni edhe një libër me vete. Nuk duhet të jetë gjithmonë një libër serioz që eksploron natyrën njerëzore ose përparimin në karrierë. Leximi i disa historive për të qeshur mund të ndihmojë në krijimin e një toni të lumtur për ditën.

Nëse nuk keni kohë për të lexuar disa faqe të një libri, leximi i diçkaje të shkurtër dhe emocionuese, si citate motivuese ose një postim në blog nga blogeri juaj i preferuar, do të funksionojë po aq mirë!

10. Shfletoni lajmet

Shfletimi i lajmeve, qoftë në gazetë apo në internet, mund të na japë një kuptim të shpejtë të ngjarjeve kryesore që ndodhin në mbarë botën. Lajmet, pavarësisht se në çfarë forme vijnë, na mbajnë të lidhur me botën përreth nesh.

11. Kontrolloni email-t tuaja

Kontrollimi i email-ve ju ndihmon të ndiheni të organizuar. Mund t’i hidhni një sy të gjitha email-ve të palexuara dhe të fshini ato që nuk ju nevojiten, ndërsa mund t’i shënjoni të gjitha ato që kërkojnë vëmendje të veçantë. Organizimi i email-ve ju jep një ndjenjë të vogël arritje në fillim të ditës që ju inkurajon të trajtoni detyra më të vështira që vijnë më pas.

12. Krijoni/rishikoni listën tuaj të detyrave

Të paturit e një liste detyrash ju ndihmon të vendosni qëllimet tuaja për ditën. Mëngjesi është një kohë e shkëlqyeshme për të krijuar listën tuaj të detyrave, ose për ta rishikuar nëse e keni krijuar tashmë atë një natë më parë.

13. Mësoni diçka të re

Mëngjesi është koha optimale për shumicën për të mësuar, sepse mund t’i kuptoni konceptet shumë më lehtë dhe i kujtoni gjërat më lehtë herët në mëngjes. Mund të jetë për shkak të një kombinimi të një gjumi të mirë të natës dhe mungesës së shpërqëndrimit, sepse pjesa më e madhe e botës është ende në gjumë.

14. Rishikoni financat tuaja

Nuk duhet të jetë një seancë super e gjatë në të cilën ju rishikoni vlerën tuaj personale neto për të parë se kur mund të bëheni milioner dhe të llogarisni buxhetin tuaj personal. Do të mjaftojë vetëm një kontroll i shpejtë i shpenzimeve të ditës suaj të mëparshme.

15. Kujdesuni për bimët

Nëse jeni një person që pëlqen bimët, kujdesi për to në mëngjes do të sjellë një buzëqeshje në fytyrën tuaj. Vitaliteti i bimëve dhe aktivitetet e lehta fizike të përfshira me ujitjen dhe krasitjen e bimëve do t’ju bëjnë të ndiheni të freskët dhe gati për të filluar ditën.

16. Luani me kafshën tuaj

Nëse keni një kafshë shtëpiake në shtëpi, të kaloni disa minuta në mëngjes duke luajtur me kafshën tuaj mund të jetë një tjetër nga rutinat fantastike të mëngjesit. Edhe më mirë, mund ta nxirrni qenushin tuaj për një shëtitje dhe të merrni pak ajër të pastër!

17. Stërvituni

E kuptoj që njerëzit kanë preferenca të ndryshme, por shumë preferojnë të stërviten në mëngjes. Ju mund të krijoni një rutinë të seancave të stërvitjes në mëngjes në jetën tuaj. Mund të ndiqni videot e stërvitjes në YouTube, megjithëse ide e mirë është të zgjidhni vrapin apo një shëtitje të shpejtë në natyrë.

18. Meditoni

Qetësia e mëngjesit të hershëm e bëjnë atë kohën e përsosur për meditim. Kjo rutinë e mëngjesit ju ndihmon të vendosni një ton qetësie për ditën tuaj, krijon fokus dhe ofron një ndjenjë të përgjithshme mirëqenie që do t’ju ndihmojë të kaloni pjesën tjetër të ditës me më shumë lehtësi.

19. Një rutinë pa rutina në mëngjes (herë pas here)

OK, kjo është e rezervuar vetëm për ato ditë dembele, por le ta pranojmë ne të gjithë kemi nevojë për disa ditë relaksi të pastër, apo jo? Në këtë shoqëri ku inkurajohemi të ecim më shpejt gjatë gjithë kohës, ia vlen të relaksohemi të paktën herë pas here. Vendosni kufij për veten tuaj dhe jepini vetes kujdesin e nevojshëm duke e lejuar veten të flini derisa të zgjoheni natyrshëm, të vishni pizhamet më të rehatshme dhe të shfletoni revistat pa qëllim.