Ndërsa shumë mendojnë vazhdimisht për ushqimin që hanë – si do të ndikojë në zemrën tonë, mjedisin dhe mbi të gjitha në belin tonë – ne rrallë mendojmë për ndikimin e tij në trurin tonë, humorin dhe nivelet e energjisë.


Stomaku dhe truri janë në komunikim të vazhdueshëm të dyanshëm dhe shëndeti i njërit ndikon drejtpërdrejt në shëndetin e tjetrit.

Më konkretisht, kur inflamacioni është i pranishëm në zorrë, truri dhe trupi disponojnë më pak energji. Kjo për shkak se inflamacioni i shkallës së ulët heq një çelës metabolik në rrugën kimike që prodhon energji. Rezultati nuk është vetëm energji më e ulët, por një rritje e radikaleve të lira që dëmtojnë indet e trurit.

Ushqimet që mund të shkaktojnë ankth dhe lodhje

Të kuptuarit se cilat ushqime kontribuojnë në inflamacionin kronik të zorrëve dhe trurit është një hap i fuqishëm në menaxhimin e niveleve të humorit dhe energjisë.

Gjithmonë përpiquni të shmangni këto pesë lloje ushqimesh që mund t’ju bëjnë të lodhur dhe të stresuar:

1. Ushqimet e përpunuara

Konsumimi i ushqimeve të përpunuara jo të shëndetshme si p.sh. produktet e skuqura dhe pijet me gaz, të cilat janë të ngarkuara me sheqerna të rafinuara dhe të shtuara – shpesh në formën e shurupit të misrit me fruktozë të lartë – e përmbyt trurin me shumë glukozë. Kjo “përmbytje e sheqerit” mund të çojë në inflamacion në tru dhe në fund mund të rezultojë në depresion dhe lodhje.

Në vend që të blini ushqime të përpunuara, unë rekomandoj të merrni ushqime të plota me lëndë ushqyese si të freskëta ose perime dhe proteina të pastra si mish viçi organik i ushqyer me bar dhe peshk të egër ose të kapur në mënyrë të qëndrueshme.

2. Vajrat e farave industriale

Industrializimi i industrisë ushqimore ka çuar në zhvillimin e vajrave të lira, shumë të përpunuara të krijuara nga nënproduktet e kulturave të bollshme. Këto përfshijnë vajrat e misrit, farave të rrushit, lulediellit, të sojës dhe palmës.

Nëpërmjet përpunimit, këto vajra bëhen jashtëzakonisht të larta në acide yndyrore inflamatore omega-6 dhe pa omega-3 anti-inflamatore, e cila promovon shëndetin e trurit. Studimet kanë treguar se njerëzit që konsumojnë ushqime të pasura me acide yndyrore omega-6 janë në rrezik më të lartë të depresionit në krahasim me ata që konsumojnë ushqime të larta në omega-3.

Zgjidhni alternativa anti-inflamatore si vaj ulliri ekstra i virgjër ose vaj avokado kur gatuani.

Lexo: 10 vendet më të mira dhe më të këqija në SHBA për nënat që punojnë gjatë 2022

3. Sheqerna të shtuara dhe të rafinuara

Ndërsa mund të prisni që sheqeri të jetë i zakonshëm në ëmbëlsirat ose drithërat në kuti, ai mund të gjendet gjithashtu në ushqime befasuese si ketchup, salcë sallate dhe artikuj të shijshëm si patatet e skuqura.

Sheqernat e shtuara dhe të rafinuara përkeqësojnë inflamacionin dhe e mbingarkojnë trupin me më shumë sheqer sesa i nevojitet, gjë që mund të krijojë ankth të shtuar dhe nivele të paqëndrueshme të humorit.

Për shkak se sheqeri ka një efekt varësie, sa më pak të hamë me kalimin e kohës, aq më pak do të dëshirojmë. Për të reduktuar varësinë nga sheqeri, blini ushqime të plota që nuk janë bërë me sheqer të shtuar.

Kur dëshironi diçka të ëmbël, konsumoni boronica ose çokollatë të zezë.

4. Ushqimet e skuqura

Një studim i vitit 2016 shikoi 715 punëtorë të fabrikës dhe mati nivelet e tyre të depresionit, elasticitetit dhe konsumit të ushqimit të skuqur. Sigurisht, studiuesit zbuluan se njerëzit që konsumonin më shumë ushqime të skuqura kishin më shumë gjasa të zhvillonin depresion gjatë jetës së tyre.

Ushqimet e skuqura janë vrasëse të humorit, sepse ato zakonisht skuqen në yndyrna të pashëndetshme. Vitet e fundit, biseda rreth yndyrës në dietë ka ndryshuar. Tani nutricionistët bëjnë dallimin midis “yndrave të këqija” (d.m.th., margarinës, vajrave të hidrogjenizuara), të cilat dihet se shkaktojnë sëmundje kardiovaskulare dhe probleme të tjera, dhe “yndyra të mira” (d.m.th., avokado, vaj ulliri) që mund të ndihmojnë në përfitimin e mirëqenies.

5. Ëmbëlsues artificialë

Zëvendësimet e sheqerit janë gjithnjë e më të zakonshme në ushqimet që pretendojnë se janë “të shëndetshme” duke ju ndihmuar të ulni kaloritë.

Kjo është alarmante, sepse shkenca implikon se shumë ëmbëlsues artificialë mund të kontribuojnë në depresion. Një studim tregoi se njerëzit që konsumojnë ëmbëlsues artificialë, kryesisht nëpërmjet pijeve dietike, janë më të depresuar se ata që nuk i konsumojnë.

Edhe më keq, disa studime kanë treguar se ëmbëlsuesit artificialë mund të jenë toksikë për trurin, duke ndryshuar përqëndrimet e neurotransmetuesve që rregullojnë humorin.

Për të zvogëluar sasinë e ëmbëlsuesve artificialë, vendosni ëmbëlsues natyralë si mjaltë në pijet tuaja.

Ushqimet që luftojnë lodhjen

Këtu janë ushqimet, vitaminat dhe lëndët ushqyese për një tru të lumtur dhe trup të shëndetshëm:

  • Probiotikët: kos, lakër turshi, kefir dhe djathëra të caktuar.
  • Prebiotikët: fasule, tërshërë, banane, manaferra, hudhra, qepë, zarzavate, asparagus, angjinare dhe presh.
  • Karbohidratet me GI të ulët: orizi kaf, quinoa, bollgur dhe fara chia.
  • Ushqime me GI të mesme, në moderim: mjaltë, lëng portokalli dhe bukë me drithëra të plota.
  • Yndyrna të shëndetshme: yndyrna të pangopura si vaj ulliri, arra dhe avokado.
  • Acidet yndyrore omega-3: peshku, veçanërisht peshku yndyror si salmoni, skumbri, toni, harenga dhe sardelet.
  • Vitaminat: B9, B12, B1, B6, A dhe C.
  • Mineralet dhe mikronutrientët: hekur, magnez, kalium, zink dhe selen.
  • Erëzat: shafran dhe shafran i Indisë.
  • Bimët: rigon, livando, lule pasioni dhe kamomil.

Mbani mend se vetëm ndryshimi i dietës suaj nuk do t’ju ndihmojë të parandaloni ose kuroni plotësisht depresionin dhe ankthin. Por ndryshimi i zakoneve tuaja të të ngrënit mund të çojë në efekte pozitive që ju bëjnë të ndiheni energjikë dhe të shëndetshëm.

CNBC